top of page

Reformer Pilates / Aletli Pilates

Güncelleme tarihi: 22 Oca 2020

Reformer pilates, özellikle eklemlere aşırı yük bindirmeden güçlü kas yapısı oluşturmada avantajlı bir yöntemdir. Vücudun tüm kaslarını farklı hareketler ile çalıştırmamıza imkan veren reformer pilates aleti sayesinde kas dayanıklılığı, laktat toleransı, periferik eklem stabilitesi, kas kuvveti, denge, koordinasyon gibi sporcular için önemli konular üzerinde çalışılabilmektedir. Reformer pilates hareketleri vücudun belirli bölgelerini çalıştırmaktadır.

Ayrıca rehabilitasyon amaçları için kullanılan reformer pilates egzersizleri, kişinin yatay bir hareket düzleminde egzersiz yapmasına ve bacakları boyunca ağırlık yüklenmesine izin vermediği için eklemlerin yenilenmesi ve güçlenmesi açısından önemlidir.


Reformer pilates egzersizleri ve hareketlerinin temel amacı; vücudun esnemesini sağlamak, tüm kas gruplarını harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını kolaylaştırmaktır. Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak; kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmak da amaçlanmaktadır. Bu nedenle çok yönlü ve faydalı bir egzersiz sistemidir. Diğer faydalarını maddeler halinde yazıcak olursak;


*Kişiye daha iyi bir duruş, zarafet ve esneklik kazandırır.

*Sırt ve bel ağrılarını hafifletir. Reformer pilatesin avantajları arasında özellikle çalışanların en çok faydalanacağı madde budur.

*Egzersizler, güçlü kemikler oluşturmak için yeterli direniş ve hareket çeşitliliği sağlar.Yıpranmadan uzun, kuvvetli kaslara ulaşmanın anahtarlarından biridir.

*Aletli pilatesin yararları arasında güçlü kas sistemi oluşturmak vardır.

*Aletli pilatesin avantajları arasında bölgesel çalışabilme imkanı da gelir.

*Reformer pilates sayesinde eklemlere daha az yük biner. Buda eklemlerin zarar görmeden kuvvetlenmesine olanak sağlar.

*Aletli pilatesin yararları arasında alt karın kaslarını güçlendirmesi de yer alır. Özellikle doğum sonrası göbek sarkıklığından şikayeti olanlar için iyi bir çözüm olacaktır.

*Omurga kaslarını çalıştırarak duruşu düzelten reformer pilates, kambur duruşun (kifoz) düzeltilmesinde veya daha kötileşmemesinde faydalı bir egzersiz biçimidir.

*Reformer pilatesin yararları arasında sporcular için de maddeler vardır. Aletli pilates kişi egzersiz yaparken sakatlanma riskini en aza indirir.

*Reformer pilates faydaları arasında boyun ve bel fıtığı riskini azaltması da yer alır.

*Aletli pilates yapanlar doğru nefes almayı da öğrenirler. Egzersizler uygulanırken nefes ve hareket bir bütün olarak algılanır ve beden farkındalığı gelişir.

*Tüm kas grubu çalıştığı için vücudu orantılı bir biçimde şekillendirmeye olanak sağlar.

*Reformer pilatesin avantajları arasında bel ve karın bölgesinde var olan estetik şikayetleri giderme konusunda oldukça etkili yöntemler mevcuttur.

*Tüm vücudu koordineli bir şekilde kullanmamızı bir disiplin haline getiren pilates egzersizleri, yapılan egzersize tam anlamıyla bir odaklanma sağlıyacağından uzun vadede meditasyon görevi görür ve stresi azaltır.


Bunlar ve yazmadığımızdiğer faydaları göstermektedir ki, aletli pilates yapmanın bizler üzerinde çok büyük faydaları bulunmaktadır. Hedefleriniz ve/veya şikayetleriniz her ne olursa olsun Reformer'lar sayesinde bir çözüm yaratmak mümkündür.
24 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

SKOLYOZ NEDİR? “Skolyoz” terimi ilk olarak Hipokrat tarafından tanımlanmıştır ve “eğrilik” anlamına gelmektedir. Frontal düzlemde aynı hizada olması gereken vertebraların, herhangi bir nedenle dizilim

bottom of page